Čmelíny a volné hnízdění čmeláků

Možná vás někdy zajímalo, jak se liší odchov čmeláků ve čmelínu od toho přirozeného ve volné přírodě. První rozdíl totiž poznáme, pokud necháme čmelín volně stát a čekáme, že se nám matka usadí sama. Většinou k tomu totiž nedojde. Důvod je prostý pro nás je čmelín spíše pěkný doplněk do zahrady, zatímco matky čmeláků hledají hnízdiště v místech, která se nám naopak nelíbí. Jedná se o různé díry či škvíry ústící do hnízd hlodavců.

Čmeláci v přírodě

Čmeláci sice mají žihadla i kusadla, ale jejich schopnost obrany je téměř nulová. Hlavní strategie přežití spočívá na dvou základech:

  1. Schovat se a moc na sebe neupozorňovat. Hnízda v přírodě nejdou většinou jednoduše najít, mnohdy jsou skrytá ve vegetaci. Čmeláci se poblíž vstupu dlouho nezdržují, aby na hnízdo zbytečně neupozornili.
  2. Rychle odchovat obrovské množství mladých matek.

Studií o tom, jak jsou čmeláci v přírodě úspěšní, není mnoho a tak jednoznačná odpověď na to, jak to v přírodě chodí neexistuje. Poslední trochu rozsáhlejší práce, pochází z Velké Británie. V ní byla hledána hnízda speciálně vycvičenými psi a pak monitorována kamerou. Ta ukázala, že rok od roku se počet úspěšných hnízd výrazně mění. V jednom roce odchovaly nové matky 3 z 10 hnízd, v jiném u 7 z 10. Jednalo se ale o hnízda, která už měla dělnice a tak vůbec neřešili, kolik hnízd zaniklo ještě ve fázi samotné matky.

Překvapením bylo to, že největší škůdce čmeláků v chovech – zavíječ, se u přírodních hnízd objevil jen v cca 1/3 případů. Všechna hnízda do kterých vnikl odchovala velké množství mladých matek (autoři ale poznamenávají, že bez zavíječe jich mohlo být i více). Z této studie vyplývá, že zavíječ v přírodě asi není až takový problém. Čmeláci umí svoje hnízda schovat a tak najde jen ta nejsilnější. Ta už jsou navíc tak silná, že i přes napadení stihnou matky stejně odchovat.

Čmeláci ve čmelínech

Naproti tomu ve čmelínech je zavíječ naprosto destruktivní. Napadne téměř každý nechráněný čmelín a průnik dospělce znamená totální desktrukci čmeláčího díla. Jednoznačné vysvětlení tohoto rozdílu neexistuje, hnízdo čmeláků nejsou jen čmeláci. V přírodě je hnízdo komplexní ekosystém, do kterého má přístup mnoho druhů hmyzu a dalších forem života. Není vyloučeno, že vajíčka či larvy zavíječe něco sežere a housenek pak není tolik. Naopak zavíječ může být v přírodě čmelákům i prospěšný. Beze zbytku zlikviduje dílo čmeláků, včetně různých parazitů (kokony napadené Melittobií) a infekcí.

Chov čmeláků ve čmelínu je jiný, nikdo kromě čmeláků do něj totiž obvykle nemá přístup. Sterilní prostředí pak svědčí překotnému množení těch parazitů, co se dostanou dovnitř. Koneckonců tento princip známe i z pěstování rostlin. Půda, ve které rostliny rostou, je mnohdy příznivější pro výsevy a ztráty semenáčů jsou malé. Naopak ve sterilizované zemině může dojít k silnému rozšíření plísně, která zlikviduje celý výsev. Plíseň jednoduše zabere všechen volný prostor a semena se pak musí mořit a ošetřovat fungicidy.

Jaké ponaučení si z toho odnést? Určitě bychom se neměli nechat od chovu ve čmelínu odradit! Neznamená to ale ani to, že bychom měli čmelín otevřít pro všechny. Hlavním poučením je uvědomění, že chovem ve čmelínu za čmeláky přebíráme odpovědnost. To, co v přírodě obstarává ekosystém, musíme nahradit my. Chov čmeláků je tedy především o odpovědnosti, používání ochranných prvků a jejich pravidelných kontrolách. Případně i kontrolách hnízd zevnitř, minimálně v případech, kdy aktivita čmeláků začne neočekávaně klesat.

Zásady ochrany před hlavními škůdci naleznete v tomto článku.

Video nahlédnutí do hnízda čmeláka zemního, rodinka byla zdravá :-). Při prohlídce hnízda zevnitř můžete vše urychlit použitím např. mobilu či fotoaparátu. Vnitřek natočíte/vyfotíme a čmeláky tak zbytečně dlouho neobtěžujete. Případné známky škůdců si pak prohlédnete na videu/fotografiích.

1 komentář u „Čmelíny a volné hnízdění čmeláků

  1. jan pičman Reagovat

    Dobrý den, můžete mi doporučit vhodnou kameru, kterou bych do včelínu mohl umístit. O kolik centimetrů je vhodné zvýšit stěny čmelínu, aby měla kamera dobrý záběr a zároveň nerušila. letos jsem nahrával čmeláky poprvé, měl jsem stacionární videokameru před vletovým otvorem. A počítal jsem frekvenci vlet/výletů za půl hodiny v květnu, červnu a červenci. Tím jsem se snažil dobrat toho, jaká je dynamika populace čmeláků. kamera uvnitř by mě také zajímala.

    Díky za odpověď

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *