Množení hluchavky bílé

Hluchavka bílá je ve spojení se čmeláky často citovaná. Je to totiž oblíbená potrava mnoho druhů včetně těch nejvzácnějších. Poskytuje množství kvalitního nektaru i pylu. Této rostlině ovšem současná doba nesvědčí, je považována za plevel. Na rozdíl od ostatních plevelů ale není tak agresivní a ustupuje masivní seči a používání herbicidů. Ačkoliv ji stále najdeme na mnoha místech, už není zdaleka tak hojná, jako bývala a je to poznat i na čmelácích.

Co tedy s tím? Na zahradě si můžeme například zřídit kousek, kam hluchavku vysadíme. Zde ovšem narazíme na problém, rostlinu nelze sehnat v zahradnictví a i výsev je problematický. Musíme si jí tedy odněkud přinést. Jenže když vyrýpneme jednu rostlinu a přineseme jí jinam, čmeláky to moc nevytrhne. Je potřeba rostlinu namnožit.

Výhodou hluchavky je, že se velice dobře množí oddenky a kořenovými řízky. Stačí tedy vyrýpnout malý trs (10×10 cm stačí) hluchavky cca 6-10 cm hluboko a ten poté jemně zbavíme zeminy, nebo promyjeme vodou tak aby se obnažil nepoškozený kořenový systém.

Pod zemí se skrývá spleť oddenků ze kterých vyrůstají kořeny i nadzemní části rostlin. Na oddenkách uvidíme i drobné pupeny ze kterých vyrazí nové rostliny. Oddenky můžeme nařízkovat na drobné kousky. Stačí 1 cm malý kousek s pupenem a drobným kořínkem a většinou se bez problémů chytne. Celý trs takto nařízkujeme a získáme 10 až 20 řízků, které sázíme nejlépe do substrátu pro výsev a množení. Oddenky by měly být jen lehce přikryté substrátem, tak 1 cm vysokou vrstvou, aby rašící rostlina měla snadnou cestu na světlo. Pokud je na řízku větší výhon, je dobré zaštípnout vrcholek, případně ustřihnout část s květy, nebo plody, aby se rostlina nevysilovala.

Sadbovače s řízky podlijeme vodou nejlépe s přídavkem lignohumátu, který podporuje rozvoj kořenového systému. Rostliny udržujeme ve vlhku a teplu, ideálně na plném slunci, nesmí ale vyschnout! Do měsíce by měly zakořenit a vyrazit nadzemní části rostlin. Můžeme přihnojit hnojivem NPK s větší dávkou dusíku a za další měsíc můžeme sázet na lokalitu. Hluchavka bílá má ráda slunce i polostín, první měsíce po vysazení je lepší v suchu zalévat, aby sazenice nezašly.

Jedna matečnice může být namnožena na několik rostlin.
Řízky oddenků uloženy v substrátu, některé jen 1 cm dlouhé.
Po zahrnutí substrátem není ve většině sadbovačů nic vidět.
Rostlina vzešlá z řízku rok po zasazení.

1 komentář u „Množení hluchavky bílé

Napsat komentář