Dlouhodobá spolupráce: Podpora čmeláků a biodiverzity v lomu ve Stříbrné Skalici

Už třetím rokem spolupracujeme s lomem ve Stříbrné Skalici na unikátním projektu podpory čmeláků. Nejde přitom jen o pasivní umístění čmelínů, ale o promyšlený program, který se snaží obsadit hnízda více druhy čmeláků a zároveň zlepšovat potravní podmínky přímo na místě.

V prvním roce spolupráce jsme umístili tři čmelíny s cílem brzkého zahnízdění. Díky tomu se v nich usídlil poměrně raný druh – čmelák luční. Péče o čmeláky přitom zahrnuje učení zavírání klapky, pravidelné kontroly hnízd i podzimní vyčištění po jejich opuštění.

Umístění čmelínu v lomu.

V dalším roce jsme už projekt rozšířili. Kromě nových čmelínů jsme do odvalu po těžbě vyseli 0,5 kg speciální biopásové směsi, jejíž bobovité rostliny mohou kvést opakovaně. Na okrajích luk jsme navíc vysadili kostivaly, které čmelákům poskytnou potravu hned na jaře, kdy se probouzejí matky. Průzkum luk v blízkosti lomu ukázal, že zdejší prostředí je pro čmeláky velmi vhodné a nabízí bohatý zdroj pylu i nektaru. Správné rozmístění čmelínů poté vedlo k úspěšnému zahnízdění čmeláka rolního, skalního a lesního.

Objevení vzácného čmeláka pruhovaného jen šest kilometrů od lomu nás motivuje k dalšímu rozvoji stanoviště. Letos plánujeme založit takzvané „hluchavkoviště“, které by čmelákům poskytovalo bohatou potravu už na počátku sezóny. Pokud budeme mít štěstí, využijí matky i námi instalované čmelíny. Za tento posun vděčíme také vstřícnosti provozovatele lomu společnosti Heidelberg Materials CZ, která projekt podporuje výrazně nad rámec povinných podmínek pro rozšíření těžby a aktivně tak přispívá k rozvoji přírodních podmínek v této lokalitě.

Čmeláci rolní byly v roce 2024 aktivní až do listopadu.
Na vlhké okraje luk byly vysazeny sazenice kostivalu lékařského.

Napsat komentář