Přemýšlíte, zda začít chovat čmeláky, jak vybrat nebo vyrobit správný čmelín? Pak jsou následující řádky určené právě vám.
Prvotní úvaha
Čmelák je zákonem chráněný živočich, v naší přírodě existuje 30 druhů, většinu z nich ale jen tak nenajdete, jelikož mnoho druhů je velmi vzácných, nebo dokonce u nás už vyhynulo. Chceme-li se pustit do jeho chovu, neměli bychom k tomu s ohledem na výše zmiňované přistupovat ledabyle.
Čmeláci jsou poměrně zdatní ve shánění potravy a větší druhy (například čmelák zemní nebo skalní) mohou za potravou létat i 10 km! Potravní nabídka hned u čmelínu tak mnohdy není rozhodující. Pokud se v okolí nachází zdroje potravy, lze čmeláky chovat téměř kdekoliv, a to dokonce i na balkónech v sídlištích.
Nejprve bychom si měli ujasnit, co je cílem chovu. Jsou totiž chovatelé, kteří považují za úspěšné už to, že do čmelínu vidí létat čmeláky. Jenže hnízdo čmeláků může v pokročilé fázi za několik dní plně zkonzumovat zavíječ cizopasný, může je zničit melittobia nebo se mohou larvy přehřát při teplotách nad 35 °C a celá generace je rázem pryč. Skutečným úspěchem proto není ani usazení čmeláka, ani narození dělnic, nýbrž odchování pohlavní generace – tedy samců a mladých matek, kteří zaručí pokračování genů. Právě k tomuto účelu je nutné vybrat (nebo vyrobit) takový čmelín, který k tomuto cíli dopomůže.
Výběr vhodného čmelínu
Správné rozměry a dostatečný objem
Čmelín by měl mít minimální vnitřní objem 12,5 litru a minimální vnitřní rozměry 25x25x20 cm, aby se v něm mohla kolonie dostatečně rozvinout. Pokud je prostor příliš malý, brzy dojde k přeplnění a kolonie se nerozvine tak, aby zvládla vychovat silnou generaci mladých matek a samců.
Dostatečná ochrana a izolace
Čmelín by měl mít dostatečně silnou stěnu, alespoň 3 cm, nebo dodatečnou izolaci jako například dvojitou stěnu s izolační vrstvou vzduchu, který pomůže udržet stabilnější vnitřní teplotu. Na jaře ochrání hnízdo před chladnými rány a během léta napomůže bránit přehřívání, jež může způsobit úhyn larev.
Ochrana před parazity
Čmelín nesmí mít žádné škvíry a spáry, kterými by mohly pronikat parazité, zároveň větrací otvor musí být krytý jemnou síťkou, kterou neprolezou ani drobní paraziti, síťka ale musí být chráněna i před čmeláky, aby ji neprokousali. Je vdohné, aby čmelín stál na nožičkách které lze postavit do víček s olejem, který vytvoří bariéru před mravenci. Proti parazitům, jako jsou zavíječi nebo parazitické vosičky (melittobia), působí ochranná klapka – jednoduchý, ale účinný prvek, který čmeláky bez obtíží propustí, zatímco parazitům vstup do čmelínu podstatně ztěžuje.
Snadná kontrola hnízda
Mít možnost do čmelínu bezpečně a rychle nahlédnout je důležité, abyste včas odhalili napadení zavíječem nebo melittobií či případné problémy s kondenzací a přehříváním. Proto volte takové provedení čmelínu, kde lze hnízdo rozumně a zároveň co nejšetrněji zkontrolovat.
Kam čmelín umístit
I když jsou čmeláci schopni létat daleko, umístění čmelínu by mělo vycházet z několika důležitých zásad. Konkrétní informace najdete v sekci Péče o čmeláky, zde uvádíme stručné shrnutí:
- Ochrana před přehřátím
Čmelín umístěte do plného stínu, ideálně na místo chráněné před přímým sluncem i silným větrem. Teploty nad 35 °C ohrožují čmeláčí larvy, proto dbejte na dostatečné zastínění. - Klid a bezpečí
Vyhněte se místům s trvalým ruchem. Čmeláci jsou sice odolní, ale přece jen uvítají mírné, nerušené prostředí. - Výška umístění
- Pokud do čmelínu aktivně usazujete matku nebo vkládáte už rozjetou kolonii, nemusíte si s výškou příliš lámat hlavu, protože čmeláci uvnitř zůstanou, jakmile jej přijmou.
- Jestliže čekáte na samovolné osídlení, můžete umístit čmelín na zem, na polici nebo zavěsit do výšky. Různé druhy čmeláků preferují různá stanoviště (čmelák zemní spíš u země, čmelák rokytový klidně i výše).
Možnosti osídlení čmelínu
O způsobech, jak do čmelínu dostat matku, pojednává článek Usídlení královny. Ve zkratce lze postupovat třemi způsoby:
- Přírodní osídlení
Necháte čmelín volně a vyčkáte, zda jej vyhledá matka při hledání vhodného hnízdiště. - Aktivní usazení matky
Pokud narazíte na matku, která právě hledá, můžete ji jemně nasměrovat do čmelínu. - Zakoupení matky s prvními dělnicemi
Někteří chovatelé pořizují už založenou menší kolonii (matka s několika dělnicemi), kterou do čmelínu přestěhují.
Každá metoda má svá pro a proti, důležité je pamatovat na to, že čmeláci jsou zákonem chránění a naše chování by mělo být v souladu s tímto faktem.
Závěrem
Chov čmeláků v čmelínu je krásným koníčkem i možností, jak pomoci přírodě. Největší odměnou je odchování nové generace – mladých matek a samců, kteří se rozletí do okolí a postarají se o pokračování genů. Abyste toho docílili, soustřeďte se na:
- Kvalitní čmelín s minimálním objemem 12,5 litrů, dobrým zateplením a ochranou před parazity (nutností je ochranná klapka).
- Vhodné umístění v zastíněném a klidném prostředí, s dostatkem zdrojů potravy v širším okolí.
- Průběžnou kontrolu a včasné řešení případných problémů (přehřívání, paraziti, vlhkost).
Pokud hledáte inspiraci, můžete nahlédnout do nabídky čmelínů s dvojitou stěnou nebo k ochranné klapce s pastí na parazity. Kompletní doporučení najdete v článcích Čmelíny, čmelíny a zase čmelíny, Péče o čmeláky a Usídlení královny.
Velmi podrobné informace o čmelácích a jejich chovu naleznete též na stránce spolku Čmeláci Plus.
Věnujte čmelákům dostatek pozornosti i trpělivosti a oni vám to vrátí nejen bzučivým ruchem kolem vaší zahrady, ale hlavně další generací, která bude opylovat rostliny ve vašem okolí. Hodně štěstí při vašich prvních krocích s čmelínem!