Návrat čmeláka lesního na Mukařovsko

Dle mnoha odborníků je čmelák lesní nejkrásnějším českým čmelákem. Jen tak ho neuvidíte, je už velmi vzácný. Špatné hospodaření s půdou způsobuje, že tento druh čmeláka mizí, například ve Velké Británii už je na pokraji vyhynutí. Ač má jméno lesní, lesům se vyhýbá a vyskytuje se především v otevřené krajině – na loukách. Vhodnou náhradou ubývajícím loukám mohou být bohatě kvetoucí zahrady obcí. 

Cíl projektu

Cílem projektu je zlepšit potravní bilanci v oblasti Mukařovska pro vzácné druhy čmeláků. Ve spolupráci s místní samosprávou a dobrovolníky chceme výsevem a výsadbou vhodných rostlin v lokalitě docílit lepší potravní bilance pro vzácné druhy čmeláků (druhy čmeláků s dlouhým jazykem). Především v kritickém období od června do srpna, jsou čmeláci závislí na lučních květech. Dále chceme monitorovat výskyt čmeláka lesního v lokalitě a lépe poznat jeho potravní zvyklosti.

Rostliny vybrané do projektu

Osivo a sazenice rostlin budeme distribuovat zájemcům o výsadbu v lokalitě. Vše zatím plně dotujeme z prodeje v e-shopu.

  1. Vikev huňatá – jednoletá i přes 1 m dlouhá plazivá rostlina s velkým množstvím modrých kvítků. Semena máčíme cca 4 hodiny a pak vyséváme na slunné stanoviště. Vhodná je například podél zdí, plotů z pletiva, kterými proroste. Výsev provádíme koncem září pro květ v červnu a začátkem dubna pro květ v červenci.
  2. Jetel luční – vyhraďte si na pozemku plochu například 2×2 metry a udělejte si jetelovou loučku, kterou nebudete sekat. Vyhrazenou plochu posekáme co nejníže až na drn a v případě, že tráva přeroste klíčící jetel, můžeme seč k potlačení trávy opakovat. Rostlinky jetele si pak už poradí, vyhovuje jim spíše chudší půda, slunce či polostín. Jetel můžeme posekat na maximální výšku po odkvětu 80-90% květenství.
  3. Štírovník růžkatý – rostlina, která obohacuje trávník žlutými kvítky. Dobře snáší seč, po které roste a kvete nízko v úrovni do 10 cm. Semena vyséváme na podzim do hnízd. V trávníku na několika místech odstraníme drn na ploše cca 10×10 cm a vysejeme semena. Při sekání trávníku se snažte nechat vždy alespoň polovinu kvetoucích rostlin netknutých. Vyhovují mu i chudší půdy, slunce i polostín. 
  4. Kostival lékařský – léčivá bylina – trvalka vhodná na slunce i do polostínu na vlhčí až podmáčené půdy. Vysazujeme jednotlivé sazenice na podzim. Odkvetlé výhony odstříháváme, rostlina vykvete znovu. 
  5. Hluchavka bílá – léčivá bylina – trvalka vhodná na slunce i do polostínu. Vysazujeme jednotlivé sazenice, které vytvoří bohatě kvetoucí trs. Po odkvětu posekáme a rostlina vykvete podruhé.

Od projektu si slibujeme opětovné rozšíření čmeláka lesního na Mukařovsko z přilehlých Říčan a Ondřejova, kde se vyskytuje na roztroušených lokalitách. Zkušenosti z projektu lze využít v budoucnosti na další podobné projekty a záchranu ještě více ohrožených druhů jako je například čmelák pruhovaný, nebo k realizaci podobných projektů v dalších lokalitách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *